گزارشی از ملاقات با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا

 unhcr1آرشام پارسی مدیر سازمان دگرباشان ایرانی بار دیگر برای دیدار با پناهجویان دگرباش ایرانی و ملاقات با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل از تاریخ هفدهم تا بیست و چهارم فوریه به ترکیه سفر کرد.

بر طبق روند معمول در سال های گذشته سازمان دگرباشان ایرانی حداقل چهار بار در سال با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در انکارا ملاقات حضوری داشته و در ارتباط با شرایط کلی پناهجویان دگرباش ایرانی٬ و همچنین شرایط شخصی و ویژه ی آن دسته از دگرباشانی که با تکمیل فرم های درخواست کمک از سازمان خواستار پیگیری پرونده شان توسط سازمان شده اند٬ بحث و تبادل نظر می کنند.

دریافت گزارش هایی مبنی بر حضور پناهجویانی که به صورت غیر واقعی خود را عضو جامعه ی دگرباش ایرانی معرفی کرده اند و سازمان ملل نیز از این موضوع آگاهی پیدا کرده است٬ اهمیت این سفر یک هفته ای که کوتاهترین و فشرده ترین سفر به ترکیه در طول سال های گذشته به شمار می رود را چند برابر نمود.

آرشام پارسی با بیش از ۹۰ پناهجوی دگرباش ساکن در شهرهای کایسری٬ آدانا٬ اسکیشهیر و آنکارا ملاقات نمود و به سوالات و نگرانی های گوناگون آنها پاسخ داد. همچنین این دیدارها کمک شایانی به ارائه ی گزارش های مستمر او به دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل نمود زیرا یکی از اهداف این گونه ملاقات ها٬ آگاه کردن مسئولین سازمان ملل از شرایط خاص جامعه ی دگرباش ایرانی و لزوم ادامه ی رسیدگی به پرونده ی آنها با «اولویت خاص» می باشد.

جلسه ی مذکور ساعت ده صبح روز جمعه بیست و یکم فوریه٬ با حضور مدیر سازمان دگرباشان ایرانی٬‌ افسر ارشد پناه دهنده سازمان ملل٬ دستیار افسر ارشد پناه دهنده٬ افسر تشخیص دهنده ی پناهندگی و دستیار ایشان در زمینه ی تعیین جدول زمانبندی مصاحبه با پناهجویان شروع شد و به مدت دو ساعت ادامه داشت.

در ابتدا از آرشام پارسی خواسته شد تا گزارش خود را در ارتباط با شرایط دگرباشان در ایران٬ دلایل و شرایط خاص آنها برای خروج از کشور٬ و همچنین شرایط اقتصادی٬ روانشناختی و قانونی آنها در ترکیه ارائه نماید. این گزارش بر آسیب پذیر بودن جامعه ی دگرباش ایرانی و لزوم توجه خاص به نیازهای روانشناختی آنها تاکید داشت. پیشنهاد شد که پناهجویان دگرباش با روانشناسان و مشاوران مورد اعتماد سازمان ملل در ارتباط قرار گیرند تا با دریافت کمک های تخصصی در رفع عوارض ناشی از آزار و اذیت روحی/جنسی و جلوگیری از تنش های روحی و یا در مواردی خودکشی تاثیر گذارند. همچنین اینگونه جلسات مشاوره نیز به سازمان ملل کمک خواهد کرد که از نظر تخصصی و مستقل دیگری نیز برای تعیین و اثبات گرایش جنسی افراد بهره جوید و شانس سواستفاده افراد غیر دگرباش را کاهش دهد که این پیشنهاد مورد استقبال مسئولین سازمان ملل قرار گرفت.

در ادامه ی جلسه در ارتباط با شرایط پناهجویانی که سازمان پرونده های آنها را پیگیری می کند به صورت فردی بحث و تبادل نظر شد. یکی از موضوعات طول زمان ثبت نام و مصاحبه های سازمان ملل بود که در بعضی موارد شخص پناهجو می بایست بیش از یک سال در انتظار انجام مصاحبه ی قانونی خود باشد. پاسخ سازمان ملل این بود که در تلاش است تا با به کار گیری نیروهای پاره وقت و همچنین فرستادن هیئت های نمایندگی در شهرهای مختلف روند مصاحبه و ثبت نام پناهجویان را تسریع بخشد. در حال حاضر فاز اول این تغییرات در حال انجام می باشد و امید است که در چند ماه آینده مشکل زمان طولانی مصاحبه ها برطرف شود. شایان ذکر است که رشد تعداد پناهجویان ایرانی در سال جاری تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است اما رشد فراوان تعداد پناهجویان عراقی باعث افزایش حجم چشمگیر کاری سازمان ملل و در نتیجه طولانی شدن روند پناهجویی شده است.

در طول سالیان گذشته همیشه شایعاتی در ارتباط با تعطیلی دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل و لغو قرارداد آنها با دولت ترکیه بین پناهجویان در جریان بود که به تازگی نگرانی های تازه ای را ایجاد کرده بود. در تازه ترین شایعه ادعا شده است که دولت ترکیه با تشکیل یک واحد جدید تصمیم دارد که به صورت مستقیم پناهجو بپذیرد و دیگر کسی نمی تواند از طریق سازمان ملل در ترکیه اقدام کند و همه چیز تحت نظر پلیس و دولت ترکیه قرار خواهد گرفت. پخش این شایعات به حدی بود که برای کسب اطمینان بیشتر این موارد با مسئولین سازمان ملل در میان گذاشته شد.

همانطور که انتظار می رفت دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل به کار خود ادامه خواهد داد و تنها تغییراتی که انتفاق افتاده است مربوط به قانونی است که در اوریل ۲۰۱۳ به تصویب مجلس ترکیه رسید و در آوریل ۲۰۱۴ لازم الاجرا می شود. مجلس ترکیه تصویب کرد که دفتر مدیریت مهاجرت (Director General of Migration Management) در وزارت کشور تشکیل شود و کلیه امور مهاجرین و پناهندگان را مدیریت نماید. در حال حاضر بخش امور خارجی های پلیس امنیت مسئول امور پناهجویان است که به مدیریت جدید منتقل خواهد شد. این دفتر وظیفه ی ثبت نام و مصاحبه با پناهجویان برای اعطای اقامت مشروط پناهجویان را به عهده دارد و این بدین معناست که دولت ترکیه به شخص پناهجو اجازه ی اقامت می دهد تا زمانی که دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل پرونده ی او را بررسی و مراحل اسکان مجدد را به پایان برساند. این روند در حال حاضر توسط اداره ی امور خارجی ها انجام می پذیرد و روند ثبت نام٬ مصاحبه٬ تشخیص و اعطای پناهندگی٬ و اسکان مجدد دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنان ادامه خواهد داشت.

در ارتباط با اسکان مجدد٬ بر خلاف سال گذشته٬ در سال ۲۰۱۴ کشورهای اروپایی تنها اقدام به پذیرش پناهجویان سوریه ای می نمایند و پرونده های ایرانیان را نمی پذیرند. کشورهای کانادا٬ امریکا و استرالیا همچنان به پذیرش پناهجویان ایرانی ادامه می دهند.

از سازمان دگرباشان ایرانی خواسته شد تا به روند آماده سازی پناهجویان برای انجام مصاحبه های قانونی خود ادامه دهد و تلاش کند که استرس ناشی از مصاحبه را که معمولا منجر به بیان نکردن و یا نادرست عنوان کردن مشکلات و دلایل خروجشان از ترکیه می شود را مرتفع سازد.

سازمان دگرباشان ایرانی تلاش خواهد کرد تا با پیگیری مداوم پرونده های پناهجویان/پناهندگان دگرباش سهمی در هموار تر شدن و کوتاه تر شدن روند اداری آنها داشته و آنها را در رسیدن به حقوق انسانی خود یاری رساند.

Comments are closed.